Německý špic

Špic je jednou z nejstarších forem domácího psa. Nejstarší známé vyobrazení špice je na džbánu na víno z Attiky z doby okolo 400 let př.n.l.

 Kdysi na severu Německa doprovázeli velké nákladní vozy, které obstarávaly dopravu nákladů na dalekých trasách před érou železnice. Zde měl špic své úkoly jako hlídač nákladu a hubitel myší a krys v koňských stájích. Vlčí špic byl převážně hlídacím psem na statcích v severním Německu.
Příslovečná ostražitost špice došla uplatnění nejen při doprovodu povozů, nýbrž všude tam, kde bylo něco k hlídání a kde bylo zapotřebí pozorného a hbitého psa.

 

V dnešní době je špic rodinným psem, hodí se do bytu i k domku, který spolehlivě ohlídá. Skvěle vychází s dětmi a protože není přehnaně aktivní, je vhodný i pro starší lidi. Díky svému původu psa ze stájí a ze statků nemá téměř lovecký pud a nechá na pokoji i případná další domácí zvířátka.

Hlavně menší rázy se mohou věnovat agility, protože mrštnost a hbitost je jim vlastní. Díky své stavbě těla se ovšem nehodí na dlouhotrvající běh, například u kola, spíš ocení vycházky a tůry.

 

Podmínkou zařazení do chovu je úspěšné absolvování bonitace. Výstavy povinné nejsou. Povinná nejsou ani žádná zdravotní vyšetření, ale zodpovědní chovatelé vyšetřují své chovné jedince trpasličí, malé a střední na luxaci pately a velké a vlčí na DKK.

 

Více informací o jednotlivých rázech viz menu.

Spoustu informací včetně databáze všech špiců i včetně inzerce najdete na stránkách Klubu chovatelů špiců www.spic.cz

Německý špic jako plemeno byl také představen v televizi v roce 2006 v pořadu Chcete mě?

 


 

Standard německého špice

Standard německého špice

13.12.2008 01:30
  Standard plemene Německý špic Originální název: Deutsche Spitze Země původu: Německo Datum publikace platného standardu: 05. 03. 1998 Standard FCI: č. 97 Klasifikace FCI: Skupina č. 5 (Špicové a tzv. primitivní plemena), oddíl 4 (Evropští špicové), bez pracovní zkoušky Stručné dějiny...
Celý článek